Historia konsoli

 

Amiga CD32 była pierwszą  na świecie 32-bitową konsolą . Została wydana w 1993 roku jako konsola nowej generacji (razem z 3DO i Atari Jaguar), było to w czasie, kiedy dominowały jeszcze konsole 16-bitowe, takie jak Sega Megadrive czy Super Nintendo. Amiga CD32 w konkurencji z innymi nowymi konsolami wygrywała, ponieważ 3DO miała zbyt wysoką cenę, a na Jaguara ukazywało się bardzo mało gier. Innymi słowy odniosła pewien sukces, zwłaszcza dało się to zauważyć w Wielkiej Brytanii. Z czasem okazało się, że CD32  wykorzystano jako ostateczną próbą osiągnięcia zysku przez "biznesmenów" z firmy Commodore. Wiele dobrych gier zostało wydane dla konsoli, już po likwidacji Commodore, ponieważ twórcy gier uświadomili sobie prawdziwy potencjał drzemiący w konsoli Amiga CD32, czerpiąc korzyści z pozostałego rynku.

 
   Promocja w TV  

Pojawiła reklama telewizyjna konsoli. Promocja swoim zasięgiem objęła głównie kraje zachodnioeuropejskie i USA. Ponad minutowy filmik promocyjny jest naprawdę ciekawy. Plik w formacie MPEG,  ~12.3MB, można go stąd pobrać.

 
   Rys historyczny  
Lato 1992

Układ AGA został został ukończony i Commodore skoncentrował się na unowocześnieniu swoich produktów do systemów 32-bitowych. Amiga 500+/600 zostały zastąpione przez Amigę 1200, a Amiga 3000 przez Amigę 4000.  Zadecydowano również o zastąpieniu pierwszej konsoli Amigi CDTV, konsolą 32-bitową, która mogłaby odtwarzać interaktywne, multimedialne produkcje.

Wrzesień 1992

Firma Commodore zebrała wszelkie potrzebne informacje, by sprawdzić czy da się produkt sprzedać odpowiednio tanio.

Październik 1992

Rozpoczęły się prace nad pierwszą na świecie multimedialną, 32-bitową konsolą do gier.

Największym wyzwaniem podczas prac nad CD32 było stworzenie chipu Arizona (później Akiko), który by mógł zbierać wszelkie sygnały i przejąć funkcje wielu chipów  stosowanych we wcześniejszych Amigach.

Styczeń 1993 

Ukończony został pierwszy pracujący prototyp chipu Akiko.

Luty 1993

Z końcem stycznia, 15 prototypów konsoli zostało wysłane do developerów. Wielu z nich informowało Commodore, że zawias klapki CD-ROM-u jest zbyt cienki i można go łatwo wyłamać. Pierwsze modele miały również nierówne podłoże. Te problemy zostały usunięte przed ostateczną wersją konsoli, która weszła do sprzedaży.

Maj 1993

W magazynie Computer Trade Weekly pojawiła się informacja o nowej konsoli Amigi, gdzie nazwano ją Amiga 1400 CD.

Lipiec 1993

Amiga CD32 została zaprezentowana publicznie. Podczas prezentacji nowego produktu Commodore, Lou Eggebrecht powiedział:

"Jestem dumny z współtworzenia tego produktu, który będzie ustalał nowe standardy dla fanów gier elektronicznych."

 
   Zestawy CD32  

Amiga CD32 była sprzedawana w czterech różnych zestawach, różniących się ceną i wyposażeniem.

Pierwszy zestaw

Pierwsza seria konsoli była sprzedawana od roku 1993. Na początku zestaw zawierał jedynie samą konsolę i jeden joypad, ale szybko to zmieniono i dorzucono jeszcze do kompletu gry Oscar i Diggers. Cena: £299.

Do Polski trafiło najwięcej właśnie tych zestawów.

Zestaw: Spectacular Voyage

Zestaw ten pojawił się również w roku 1993. Oprócz podstawowego wyposażenia zawierał dodatkowo 6 gier: MIcrocosm, Chaos Engine, Dangerous Streets, Wing Commander, Oscar i Diggers. Cena za komplet:  £250.

Zestaw: Dangerous Streets 

Nazwa zestawu pochodziła od gry dodawanej do zestawu Dangerous Streets. Oprócz samej konsoli i joypada, dodawano jeszcze wspomnianą grę Dangerous Streets oraz Diggers, Oscar i Wing Commander.

Zestaw:  Critical Zone

Był to ostatni z zestawów, który się ukazał, a było to pod koniec roku 1994. Nazwa chyba adekwatna do sytuacji Commodore w tamtych latach. Do tego zestawu dodawano bardzo dobre gry: Cannon Foder, Diggers, Liberation, Microcosm, Oscar, Project X, Ultimate Body Blows. Cena wynosiła £230, jako ciekawostkę można podać, że komplet ten kupowany z każdą grą oddzielnie kosztował  £463.

 

[początek strony]